Rokkersi na półmetku rozgrywek

10-06-2019

Zawodnicy serii Rok Cup Poland mają za sobą bardzo udany weekend. Trzecia runda pucharu miała miejsce na zielonogórskim torze Wallrav Racing Center a my oprócz zwycięzców rundy dowiedzieliśmy się także o formie jaką prezentują Rokkersi na półmetku rozgrywek.

Do Zielonej Góry przyjechało niemal 90-ciu kartingowców, wśród których aż 70-ciu licencjonowanych kierowców, którzy walczyli w 5 kategoriach Rok. Pozostali uczestnicy, to młodzi adepci sportu kartingowego, dla których przygotowano wyścigi pokazowe. Dzieci w wieku już od 4 lat mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na prawdziwym torze tak, aby za kilka lat być przygotowanym do startu w licencjonowanej kategorii. 

Dwa dni treningów i dwa ścigania. Tak wygląda każdy wyścigowy weekend Rokkersów i nie inaczej było tym razem. Zmagania o punkty rozpoczął trening oficjalny potocznie zwany „czasówką”. To jego wynik ustalił kolejność startową w dwóch wyścigach kwalifikacyjnych. Wynik kwalifikacji z kolei ustawił pozycje startowe do przed finału a ten do finału - czyli najważniejszego wyścigu każdej rundy.

Finałową niedzielę rozpoczęła uroczysta ceremonia otwarcia zawodów a na zawodników Akademii Orlen Team czekały wyścigowe opony ufundowane przez Sponsora Strategicznego serii - koncern PKN Orlen.

Wyjątkową atrakcją było także losowanie dodatkowych kompletów opon. Wylosowany szczęśliwiec z każdej kategorii Rok otrzymał również darmowy komplet opon, które ufundował Promotor serii. Taka akcja promocyjna wyrównuje szanse i sprawia, że nawet zawodnicy teoretycznie słabsi czują się wyróżnieni. 

Zielonogórska runda była niezwykle widowiskowa a startujący zawodnicy dostarczyli widzom sporo emocji. Wśród najmłodszych, zawodników kategorii Baby Rok, triumfował Iwo Beszterda. Zwycięstwo jednak nie przyszło łatwo, gdyż początkowo to Marek Piórkowski był faworytem. Iwo przez cały finał tylko szukał okazji do ataku i przeprowadził go skutecznie na ostatnim okrążeniu! Zwycięstwo zapewniło mu pozycję lidera w klasyfikacji sezonu przed Markiem Piórkowskim i Lwem Krutogolovem.

W kategorii Mini Rok było kilku faworytów do zwycięstwa. Kwalifikacje w niezłym stylu wygrał Bartosz Grzywacz. W przed finale zawodnik zaliczył kontakt i wyścigu pechowo nie ukończył. Do gry weszli rywale, którzy stoczyli zaciętą walkę o tysięczne sekundy. Emocjonujący finał wygrał Piotr Czaja, który tylko o 0,006s był szybszy od Franka Czapli. Startujący z końca stawki Grzywacz awansował na 5 miejsce. W klasyfikacji generalnej na czele pozostał Maciej Gładysz, który tym razem musiał zadowolić się trzeciem miejscem. Tuż za nim plasuje się Jerzy Glac i Piotr Czaja.

Kwalifikacje juniorów wygrał Karol Czepiel. W przed finale i finale musiał jednak ustąpić świetnie jadącemu rywalowi, który notując najlepsze tempo wygrał oba najważniejsze wyścigi. Mowa o Olafie Tyrakowskim, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w historii startów. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Protasiewicz junior. W generalce bez zmian. Na czele Karol Czepiel przed Kamilem Grabowskim. Piotr Protasiewicz i Olaf Tyrakowski z tą samą liczbą punktów zajmują trzecią lokatę.

W kategorii Senior Rok GP karty rozdawał jeden zawodnik - Kacper Nadolski, który wygrał oba wyścigi kwalifikacyjne, przed finał i finał. Na drugim miejscu podium zobaczyliśmy Marcina Zająca a na trzecim Franka Palmirskiego. Zdobyty komplet punktów przez Nadolskiego zagwarantował mu objęcie pozycji lidera w klasyfikacji sezonu. W generalce Palmirski wyprzedza Zająca, ale różnica wynosi jedynie 6 punktów.

W najmocniejszej kategorii, biegowym Shifter Rok, komplet punktów zgarnął Mikołaj Cegielski. Dla zawodnika były to pierwsze zawody w sezonie 2019, ale poziom umiejętności jaki reprezentował był imponujący. Drugie miejsce wywalczył Hubert Kowalczyk a trzecie Mariusz Szymczak. W generalce zupełnie inaczej. Lideruje Kowalczyk przed Mikołajem Sieradzkim i Tomaszem Gryc - znanym rajdowcem, który powrócił do kartingu.

Kolejna runda Rok Cup Poland odbędzie się na Autodromie Słomczyn pod Warszawą. Następne rozegrane zostaną w Bydgoszczy i Poznaniu. Na ostaniej rundzie wyłonieni zostaną mistrzowie sezonu, którzy otrzymają darmowe zaproszenie na Międzynarodowy Super Finał - imprezę, w której corocznie startuje ponad 400 zawodników z całego świata.

_
Foto. Joanna Lenart

WORLDWIDE NEWS
10-06-2019
KART RACE IN SUZUKA ROK SHIFTER CUP Round.6-7 ENTRY LIST
2019.6.22-23 SUZUKA INTERNATIONAL SOUTH COURSE... [read all]
WORLDWIDE NEWS ARCHIVE