Mocne zakończenie sezonu

02-09-2019

Takiego weekendu dawno nie było. Wspaniała pogoda, rekord frekwencji, niesamowite emocje i decydujące rozstrzygnięcia na ostatnich zakrętach. Na Torze Poznań rozgrano ostatnią rundę Rok Cup Poland a w niektórych kategoriach walka o tytuły toczyła się do ostatniego metra!

Do Poznania przyjechało niemal 100 uczestników, w tym aż 81 licencjonowanych zawodników, którzy wystartowali w 5 kategoriach Rok. Wyjątkowo liczną kategorią okazała się kategoria dla najmłodszych - Baby Rok. Do rywalizacji przystąpiło aż 31 młodziutkich zawodników. Tak dużej liczby startujących w jednej kategorii dawno nie widzieliśmy.

Harmonogram imprezy zakładał dwa dni treningów, dzień kwalifikacji i dzień finałów. Oficjalna ceremonia otwarcia zawodów miała miejsce w niedzielę. Po przywitaniu uczestników zawodnikom nominowanym do Akademii Orlen Team wręczono opony ufundowane przez Sponsora serii - koncern PKN Orlen. Dodatkową atrakcją było losowanie dodatkowych opon, które otrzymała szczęśliwa piątka - po jednym komplecie dla każdej kategorii. Chwilę później rozegrano najważniejsze wyścigi nie tylko całego weekendu, ale również całego sezonu 2019...

Liczna stawka w Baby Rok sprawiła, że na torze działo się bardzo dużo. Walka toczyła się nie tylko o pierwsze lokaty, ale również na tyłach stawki. Zwycięzcą finału a także rundy został Iwo Beszterda, który ostatecznie wyprzedził Rafała Paprotę i Marka Piórkowskiego. Na dalszych miejscach uplasowali się Maksymilian Rafalik, Lev Krutogolov i Marcel Rudnicki.

Klasyfikacja sezonu 2019 w Baby Rok:
1. Marek Piórkowski / 386 pkt.
2. Rafał Paprota / 369 pkt.
3. Iwo Beszterda / 343 pkt.
4. Lev Krutogolov / 301 pkt.
5. Jakub Kiwalski / 180 pkt.
6. Maksymilian Rafalik / 177 pkt.
7. Jan Grabowski
8. Michał Pomocki
9. Marcel Rudnicki
10. Dawid Szymański

Mini Roku triumfował Maciej Gładysz, który do Poznania przyjechał z dużą rezerwą punktową. Zacięty finał rozstrzygnął się na kila zakrętów przed metą, kiedy zawodnik wyprzedził dwóch rywali i finiszował pierwszy. Tuż za nim finiszowali Franciszek Liszka, Bartosz Grzywacz i Piotr Czaja. Zawodnicy w tej samej kolejności stanęli na podium, które uzupełnił Rostislaw Kostyna i Franciszek Czapla. Gładysz, Czaja i Grzywacz otrzymali także bilety na Rok Superfinal 2019, który odbędzie się 12 października we włoskim Lonato.

Klasyfikacja sezonu 2019 w Mini Rok:
1. Maciej Gładysz / 440 pkt.
2. Piotr Czaja / 333 pkt.
3. Bartosz Grzywacz / 312 pkt.
4. Franciszek Czapla / 255 pkt.
5. Jerzy Glac / 254 pkt.
6. Franciszek Liszka / 221 pkt.
7. Dawid Marcinowski
8. Mateusz Piszczako
9. Franciszek Lassota
10. Franciszek Hałatnik

Niezwykle widowiskowo było też w Junior Rok GP. Każdy wyścig tej kategorii gwarantował emocje do samego końca. Zwycięzcą poznańskiej rundy został Gustaw Wiśniewski przed Kamilem Grabowskim i Olafem Tyrakowskim. Trzeci w finale, Piotr Protasiewicz, sklasyfikowany został na 4 miejscu. Kolejne miejsce zajął Karol Czepiel i Tymofi Hawrylets. Najlepsi w sezonie 2019, Karol Czepiel i Piotr Protasiewicz, otrzymali bilety na finał światowy.

Klasyfikacja sezonu 2019 w Junior Rok GP:
1. Karol Czepiel / 378 pkt.
2. Piotr Protasiewicz / 350 pkt.
3. Kamil Grabowski / 341 pkt.
4. Olaf Tyrakowski / 327 pkt.
5. Gustaw Wiśniewski / 315 pkt.
6. Jakub Rajski / 186 pkt.
7. Kinga Wójcik
8. Gabriela Skrobacz
9. Filip Konieczny
10. Szymon Szostak

Kacper Nadolski zaliczył kolejny udany weekend. W Poznaniu pewnie wygrał wszystkie wyścigi w Senior Rok GP i po raz kolejny stanął na najwyższym stopniu podium. Utrzymał tym samym pozycję lidera w generalce. Drugie miejsce zanotował równie dobrze jadący Franciszek Palmirski, który w generalce zajął również drugie miejsce. Trzecie miejsce wywalczyła Michalina Sabaj a pamiątkowe dyplomy za dalsze miejsca odebrali Marcin Zając, Idalia Czarnocka i Jakub Wójcik. Nadolski i Palmirski również otrzymali bilety na Rok Superfinal.

Klasyfikacja sezonu 2019 w Senior Rok GP:
1. Kacper Nadolski / 470 pkt.
2. Franciszek Palmirski / 380 pkt.
3. Marcin Zając / 341 pkt.
4. Michalina Sabaj / 265 pkt.
5. Jakub Wójcik / 172 pkt.
6. Hubert Kowalczyk / 138 pkt.
7. Jan Wąż-Ambrożewicz
8. Daniel Zając
9. Mateusz Bartosik
10. Adam Szydłowski

W biegowym Shifter Rok wystartowało 6 zawodników, wśród których pojawiły się nazwiska dobrze znane z innych sportów motorowych. Przedfinał i finał wygrał Filip Wójcik przed Hubertem Kowalczykiem i Małgorzatą Rdest. Tuż za nimi sklasyfikowani zostali Tomasz Gryc, Mariusz Szymczak i Filip Kaminiarz. Podobnie jak w innych kategoriach - dwóch najlepszych w sezonie 2019 otrzymało bilety na światowy finał Rok Cup. To Hubert Kowlaczyk i Mariusz Szymczak. Dołączyli oni do Igora Lejko, który nieco wcześniej zgarnął bilet za wygranie Mistrzostw Polski.

Klasyfikacja sezonu 2019 w Shifter Rok:
1. Hubert Kowalczyk / 364 pkt.
2. Mariusz Szymczak / 213 pkt.
3. Filip Wójcik / 170 pkt.
4. Tomasz Gryc / 141 pkt.
5. Wiktor Borowiak / 140 pkt.
6. Mikołaj Sieradzki / 138 pkt.
7. Małgorzata Rdest
8. Igor Lejko
9. Adrian Sieradzki
10. Mikołaj Cegielski

_
Foto. Joanna Lenart

WORLDWIDE NEWS
29-05-2020
IL KART SUMMER CAMP AD AGOSTO
Dopo il crescente successo ottenuto dal KSC nelle due ultime dizioni, lo staff della Scuola Federale “Michele Alboreto&... [read all]
WORLDWIDE NEWS ARCHIVE