Rokowy półmetek w Poznaniu

23-08-2021

W miniony weekend na Torze Poznań odbyła się 4 runda pucharu Rok Cup Poland. Na jednym z najszybszych kartingowych torów w Polsce zawodnicy rywalizowali w 4 kategoriach Rok. Na torze pojawili się także kierowcy, których dawno nie widzieliśmy w krajowych rozgrywkach. Niektórzy z nich pokazali, że mimo przerwy nie stracili woli walki. Zwycięzcami rundy zostali Mateusz Wal (Baby Rok), Antoni Kosiba (Mini Rok), Yicheng Qu (Junior Rok GP) i Piotr Protasiewicz (Senior Rok GP).

Zwycięzca wśród najmłodszych – Mateusz Wal wygrał 3 z 4 finałów Baby Roka, ale początek rywalizacji należał do Błażeja Kostrzewy. Ten był najszybszy w treningu oficjalnym i wygrał także pierwszy finał. W niedzielę był dwukrotnie czwarty, co dało 2 miejsce w zawodach. Walkę o najniższy stopień podium wygrał Oleksandr Legenkyi. Bardzo ciekawie było w Mini Roku. Marek Piórkowski i Kajetan Koisar wykręcili najlepsze czasy w podgrupach Mini Roka, ale kwalifikacje oraz finały potoczyły się inaczej niż zapewne obaj zakładali. Do głosu doszli rywale a w niedzielę triumfował Antoni Kosiba przed Maksymilianem Rafalikiem i Adrianem Potępa. Pojedynki pomiędzy Janem Przyrowskim a Yicheng Qu w kategorii juniorskiej były bardzo widowiskowe. Przyrowski karą „za zderzak” w finale drugim przegrał z Qu jedynie o 2 punkty. Na najniższym stopniu podium stanęła Kinga Wójcik. Jej „czasówka” przesądziła o wyprzedzeniu drużynowego kolegi, Franka Hałatnika, który na koniec rundy zgromadził tą samą liczbę oczek. W seniorach triumfował Piotr Protasiewicz. To pierwsze oficjalne zawody Senior Rokkera w Polsce i od razu zakończone na najwyższym stopniu podium. Igor Lejko po raz kolejny zawody ukończył na drugim miejscu a zwycięzca czasówki Marcin Zając musiał ustąpić 3 miejsca na podium Michalinie Sabaj.

W klasyfikacji sezonu 2021 prowadzą Michał Pomocki (Baby Rok), Franciszek Lassota (Mini Rok), Bartosz Grzywacz (Junior Rok GP) i Michalina Sabaj (Senior Rok GP). Do rozegrania pozostały jeszcze 3 rundy. W najbliższy weekend odbędzie się podwójna runda w Toruniu a we wrześniu ostatnia runda w Bydgoszczy.