Rokkersi podczas Mistrzostw Polski

05-05-2019

Dwa dni treningów, dwa dni wyścigów, osiem kategorii i niemal setka zawodników. Pierwsza odsłona Kartingowych Mistrzostw Polski zakończona. Inauguracyjna odsłona KMP odbyła się na bydgoskim kartodromie i przez wielu zostanie zapamiętana na różny sposób. Dla zwycięzców szczęśliwa, dla przegranych pechowa a przez kapryśną pogodę także i losowa. To właśnie trudne warunki pogodowe, zwłaszcza drugiego dnia, utrudniały rywalizację a same wyścigi były niezwykle widowiskowe i jednocześnie dramatyczne.

W kategorii Baby Rok na najwyższym stopniu podium stanął Jan Grabowski. Zawodnik wygrał dwa z czterech finałów oraz dobrze zaprezentował się w pozostałych finałach a to wystarczyło na objęcie pozycji lidera. Kolejne miejsca zajął Marek Piórkowski i Rafał Paprota - oboje wygrali po jednym finale zatem podczas kolejnych zawodów może być bardzo ciekawie. Tuż za podium sklasyfikowany został Maksymilian Rafalik i Michał Pomocki.

W Mini Roku nie do pobicia był Maciej Gładysz. Zawodnik wygrał wszystkie cztery wyścigi finałowe i z kompletem punktów prowadzi w klasyfikacji mistrzostw. Na kolejnych miejscach sklasyfikowani zostali Jan Przyrowski i Bartosz Grzywacz. Co ciekawe, Janek każdy finał kończył na drugim i Bartek na trzecim miejscu. Tuż poza podium Franciszek Liszka i Marcel Kasprzycki.

Największą atrakcją zawodów były niewątpliwie wyścigi Junior i Senior Akademii, które rozegrano na silnikach wyścigowych klasy OK marki Vortex. Są to jednostki, które spotkać można w najważniejszych imprezach światowych i prestiżowych seriach kartingowych. W obu kategoriach działo się sporo i ciężko było wskazać faworytów. Wyjątkiem był występ Oliwiera Pyłki, który w Junior OK wygrał wszystkie finały i zgromadził komplet punktów. Kolejni w klasyfikacji walczyli bardzo zacięcie i w zasadzie każdy miał szansę na niezły wynik. Ostatecznie drugie miejsca wywalczył Patryk Donica, przed Mateuszem Bartosikiem. Tuż poza podium Karol Pasiewicz i Jakub Rajski. 

Jeszcze ciekawiej i dramatyczniej było w Senior OK. Tutaj wynik był otwarty do samego końca a twardą rywalizację oglądaliśmy w każdym wyścigu. Świetnie rozpoczął Adam Szydłowski, jednak później miał mniej szczęścia i rywale wyszli na prowadzenie. Najwięcej zimnej krwi miał w sobie Adrian Janicki, który rundę podsumował pierwszym miejscem na podium. Tuż za nim sklasyfikowany został Kacper Nadolski i Mateusz Pyłka - oboje pokazali jak wygląda prawdziwy karting i w kolejnej rundzie powalczą o tytuł mistrza. Poza podium z niedużą stratą uplasował się Marcin Zając i Franek Palmirski. 

Warto wspomnieć, że w Senior Akademii wystartowały także finalistki polskiej edycji „The Girls On Track”. To Michalina Sabaj, Kornelia Olkucka, Sara Kałużyńska i Natalia Lelek. Najbardziej doświadczona Michalina była oczywiście najszybsza na torze, ale pozostałym zawodniczkom nie można było odmówić woli walki i determinacji.

Najmocniejszą kategorią, którą można było obserwować podczas Mistrzostw Polski był biegowy Shifter Rok. Tytuł zdobył Igor Lejko, ale na mokrej nawierzchni dobrze poradził sobie wice lider Mikołaj Sieradzki, który w niezłym stylu wygrał jeden z finałów. Kolejne Lokaty zajęli Dawid Gawin, Mariusz Szymczak i Adrian Sieradzki. Kilkoro zawodników, którzy postanowili zasilić szeregi Shiftera nie podjęło rywalizacji w finałach. Szkoda, bo mogło być jeszcze ciekawiej.

Druga i ostatnia runda KMP odbędzie się w lipcu na torze Słomczyn k. Grójca.

_
Foto. Joanna Lenart

WORLDWIDE NEWS
08-08-2020
ASSEGNAZIONE DEI PUNTEGGI E SCARTI AL CAMPIONATO ITALIANO
Nei tre appuntamenti di Campionato Italiano ACI-Rok i piloti di Rok Junior e Rok Senior di... [read all]
WORLDWIDE NEWS ARCHIVE