Decydująca runda w Bydgoszczy!

13-09-2021

Siódme i ostatnie w sezonie 2021 spotkanie w ramach pucharu Rok Cup Poland obyło się na Kartodromie Bydgoszcz. W czterech kategoriach Rok rywalizowało 79 zawodników, którzy do samego końca walczyli o punkty. Te okazały się niezwykle cenne, bo przesądziły nie tylko o wynikach rundy, ale także o klasyfikacji całego sezonu. Zwycięzcy Mini, Junior i Senior Roka otrzymali także kwalifikacje, potocznie zwane "biletami", na Rok Cup Superfinal 2021 - światowy finał Rok Cup, który corocznie odbywa się we Włoszech.

Zwycięskim pewniakiem wśród najmłodszych okazał się Michał Pomocki. Dobry początek sezonu oraz świetna końcówka zapewniły zwycięstwo w ostatniej rundzie oraz mistrzostwo w kategorii Baby Rok (7-10 lat). Drugie i trzecie miejsce na podium a także drugie i trzecie miejsce w generalce przypadło największym rywalom Pomockiego - Oleksandrowi Legenkyi i Mateuszowi Wal. Pamiątkowe dyplomy w Bydgoszczy otrzymali także Kacper Rajpold, Makar Palshyn i Borys Piotrowski. Zawodnicy zajęli kolejno miejsca 4, 5, 6.

Niezwykle interesująca i inna niż w pozostałych kategoriach była rywalizacja w najliczniejszej polskiej kategorii kartingowej - Mini Roku (9-13 lat). W Bydgoszczy na torze oglądaliśmy 31 młodych Rokkersów. Tam zawodnicy rywalizowali w grupach by następnie odbyć dwa, nie cztery jak w pozostałych kategoriach, wyścigi finałowe. Początek imprezy należał do Rafała Paproty, który wygrał także finał nr 2. W finale nr 1 otrzymał karę +5 sek i sklasyfikowany został na 13 miejscu. Rundę podsumował 4 miejscem. Zwycięzcą rundy został Maksymilian Rafalik, który zgromadził tą samą liczbę punktów co Antonii Kosiba. Kosiba wygrał co prawda finał nr 1, ale Rafalik miał lepszy czas w treningu oficjalnym a to właśnie ten rezultat przesądza w takich sytuacjach o ostatecznym wyniku rundy. Pamiątkowe dyplomy za 5 i 6 miejsce otrzymał Marek Piórkowski i Lev Krutogolov. Trzecim zawodnikiem w Bydgoszczy, ale najlepszym w sezonie 2021 okazał się Franciszek Lassota. Jak się okazało Rafał Paprota przegrał tytuł wynikiem finału nr 1 o 6 punktów. Lassota zgromadził ich 441 a Paprota 335! Obaj otrzymali "bilet" na Rok Cup Superfinal 2021.

Ogromne emocje i walka o tytuł do ostatniego wyścigu toczyła się także wśród juniorów (12-16 lat). Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Bartosz Grzywacz, który w Bydgoszczy wyprzedził Franka Hałatnika. Na pudło wskoczył także Iwo Beszterda. Marcel Kasprzycki, Yicheng Qu oraz Adam Piszczako otrzymali pamiątkowe dyplomy za miejsca 4, 5 i 6. Zwycięstwo Grzywacza w Bydgoszczy zapewniło także tytuł mistrzowski w Junior Rok GP. W poprzednim sezonie również triumfował Grzywacz zatem tytuł został obroniony. Razem z vice liderem - Frankiem Hałatnikiem - otrzymali "bilety" na finał światowy.

W Senior Rok GP (+14 lat) zwycięstwo odniósł Igor Lejko. Doświadczony zawodnik, który po przerwie wrócił do ścigania wygrał wszystkie cztery finały a w trzech finiszował z ok 5 sek. przewagą nad resztą stawki. Druga na mecie i najlepsza w 2021 okazała się Michalina Sabaj, która w generalce wyprzedziła Igora o 38 pkt. Trzecie miejsce z Bydgoszczy wywiózł Marcin Zając, który wyprzedziła Jakuba Jarosza. "Bilety" na Rok Cup Superfinal 2021 trafiły do Michaliny Sabaj i Igora Lejko.