Gorąca walka w Zielonej Górze

10-08-2020

Miniony weekend nas zawodnicy spędzili na zielonogórskim Wallrav Race Center, gdzie odbyła się druga runda pucharu Rok Cup Poland. Było to czwarte tegoroczne spotkanie, które wlicza się do klasyfikacji generalnej sezonu 2020. Zaciętą rywalizację podgrzała dodatkowo pogoda, która w ten weekend była wręcz tropikalna. Trudne warunki zmusiły organizatorów do korekty harmonogramu i skrócenia zawodów do minimum. W związku z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa uroczyste otwarcie nie było możliwe a zawodnicy wspierani przez PKN Orlen otrzymali wsparcie sprzętowe już w piątek, w małym kameralnym gronie.

Zwycięzcą najmłodszej kategorii został Bruno Gryc, który wygrał wszystkie cztery wyścigi finałowe. Mikołaj Gawlikowski (najszybszy w treningu oficjalnym) wywalczył 2 miejsce a Michał Pomocki ostatecznie był trzeci. Pamiątkowe dyplomy otrzymał także Marcel Rudnicki i Szymon Łykowski. W klasyfikacji generalnej sezonu 2020 prowadzi Gryc.

Emocjonująco było także w Mini Roku, zwłaszcza w początkowej fazie rozgrywek. Kacper Turoboyski wygrał czasówkę, jednak w dalszej części zawodów nie miał szczęścia. Komplet punktów, czyli zwycięstwo we wszystkich finałach zanotował Iwo Beszterda. Marcel Kasprzycki wyprzedził Rafała Paprotę, choć ten pierwszy finał ukończył jednocześnie z Beszterdą. Oboje finiszowali w tym samym momencie uzyskując ten sam czas całego wyścigu na linii mety - 8 minut : 9 sekund i 638/1000 sekundy! Franciszek Lassota 1 punktem wyprzedził Marka Piórkowskiego i oboje uzupełnili podium. W generalce lideruje Beszterda.

Za niespodziankę można uznać zwycięstwo Jerzego Glaca w Junior Rok GP. Zawodnik przed zawodami zmienił barwy teamowe i od razu stanął na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając drużynowego kolegę - Bartosza Grzywacza i świetnie jadącego Bartłomieja Piekutowskiego. Zielonogórski tor dobrze zapamięta także Kinga Wójcik, która mimo 4 miejsca może być zadowolona z wyniku. Franciszek Hałatnik weekend podsumował piątym miejscem. W klasyfikacji sezonu na topie pozostaje jednak Bartosz Grzywacz.

Senior Rok GP został zdominowany przez Olafa Tyrakowskiego, który tym razem nie dał szans rywalom. Ciekawe pojedynki toczyły się za jego plecami. Tam sprawa podium była otwarta i do ostatniego wyścigu nic nie było pewne. Ostatecznie wiceliderem zawodów został Piotr Protasiewicz a podium uzupełniła Michalina Sabaj. Jeden punkt niżej zgromadził Marcin Zając, który z kolei wyprzedził Kamila Grabowskiego również tylko o 1 punkt. W generalce bez zmian prowadzi Tyrakowski.

W biegowym Shifter Roku walka toczyła się na dwóch frontach. O pierwsze miejsce rywalizowali koledzy teamowi Kacper Nadolski i Franciszek Palmirski a o dalsze miejsca Jakub Wójcik, Hubert Kowalczyk i Dawid Gawin. Pretendent do zwycięstwa w Zielonej Górze - Palmirski zaliczył awarię silnika podczas ostatniego finału i rywalizację zakończył na drugim miejscu. Zwyciężył Nadolski. Wójcik okazał się lepszy od Kowalczyka oraz Gawina. W klasyfikacji sezonu prowadzi Nadolski.

Kolejne zawody już za kilka dni w Poznaniu. Tym razem będzie to finałowa runda Kartingowych Mistrzostw Polski.